Athletic eNews

Sports Equipment
  • Check here for the updated information from the sport's booster organizations about competitions, fundraisers and other activities.

     

  • Seaholm Swim and Dive

    Seaholm Boys Swim and Dive Win Back-to-Back OAA Red Division League Championships!

    The Seaholm Boys Swim and Dive team won the OAA Red Division League Meet for the second year in a row on February 27-28 at Groves High School.  The meet was a battle between Seaholm, Farmington and Groves (all ranked in the top 5 in Division 2).  Final team scores were:  Seaholm 482, Farmington 407, Groves 400, Stoney Creek 267, Bloomfield Hills 225 and Oxford 184.

    The championship meet started off with Seaholm’s 200 Medley Relay team (Curran Tew, Tom Girdler, Bryce Liddell and Patrick Branch) breaking a pool record but getting touched out by Farmington (who broke an OAA record). Seaholm’s team depth resulted in top 16 finishes and points in every event that followed:

    200 Free – Joe Novak 2nd; Owen O’Neill 5th; Scott Hassett 10th

    200 IM – Curren Tew 5th; Tate Chutkow 6th; Zane Chutkow 14th

    50 Free – Patrick Branch 7th; Joseph Ciemniecki 8th; Bryce Liddell 11th; Dylan Buese 16th

    100 Fly – Bryce Liddell 3rd; Jake Buese 7th; Eric Howell 12th

    100 Free – Tom Girdler 3rd ; Owen O’Neill 6th; Joseph Ciemniecki 9th; Eric Howell 16th

    500 Free – Curren Tew 1st; Joe Novak 4th; Scott Hassett 5th

    200 Free Relay – Owen O’Neill, Tom Girdler, Joseph Ciemniecki and Curren Tew – 3rd

    100 Back – Jake Buese 3rd; Patrick Branch 6th; Drew Terlep 8th; Zane Chutkow 9th; Kai Heath 11th

    100 Breast – Tom Girdler 1st; Tate Chutkow 3rd; Ian Hoge 10th; Max Angel 12th; Owen Gregg 13th

    400 Free Relay – Patrick Branch; Bryce Liddell; Own O’Neill and Joseph Ciemniecki – 3rd

    Seaholm Diving also had a very strong showing at the meet and finished on top.  Four Seaholm divers placed in the top 8 and Kam Liberman broke an OAA diving record.  The following Seaholm divers scored points:  Kam Liberman 1st; Grayson Davis 4th; Sean Bradley 7th; Aidan Wise 8th.

    Tom Girdler, Curren Tew and Kam Liberman were named All League and Coach Tom Wyllie was named coach of the year. 

    Congratulations on a total team effort and good luck at States on March 13-14 in Holland!  

     

    Comments (-1)
  • Girls Tennis 

    Girls Varsity Tennis Tryouts

    Beverly Hills Club

    Monday, March 9th at 7:00-9:0am, March 10th and 11th at 5:30-6:50am and Thursday March 12th at 6:30-7:50am

    Girls Varsity and JV Player/Parent Meeting Wednesday, March 18th at 7:00pm in the media center.

    Please bring your check book or cash to pay booster dues.  Also the team spirit wear will be available to see before you purchase items online.

    Comments (-1)
  • Birmingham United Hockey

    Thursday the 30th — BU Varsity plays Canton Prep at 10:15 AM at the Arctic Coliseum

    Saturday the 1st — BU Varsity plays Clarkston at 6 PM at the Birmingham Sports Arena *** Please note that there will be free pizza for ALL Birmingham Seaholm  & Groves students who come out to support BU Varsity Hockey ***

    Sunday the 2nd — BU Varsity plays South Lyon at 11:30 AM at the Arctic Coliseum

    Monday the 3rd — BU JV plays Brother Rice at 8:30 PM at the Birmingham Sports Arena

    Wednesday the 5th — BU JV plays Bloomfield at 4:55 PM at DSC

    Thursday the 6th — BU JV plays Catholic Central at 8:45 PM at the Farmington Hills Ice Arena

    On January 24th the Varsity squad faced off against the team from Lakeland at home.  It was a hard fought match and regulation ended in 1-1 draw. Birmingham entered overtime with a will to win and they did prevail with a goal just pass the six minute mark of overtime scored by #16 Nelson Ladomar.  

    On January 25th the JV team welcomed the team from Troy United.  BU took an early lead and was relentless in their physical play.  Final score 4-0 with BU victorious.  BU goals scored by #25 Sam Ruzkowski, #20 Alex George, #13 Lucas Robinson, and #33 Radloff.

    Thank you in advance for your continued support of BU Hockey!

    GO BU!

     

    BU Hockey - Feb 8 - Over $5,000 raised for the Apap Foundation! 

    BU Hockey check

     

    Comments (-1)
  • Birmingham Ski Team

    BIRMINGHAM SKI TEAM UPDATE

     

    It was a fantastic day at Mt. Brighton on Thursday, Feb 6, where the Birmingham Ski Team competed in  the MBHSAA Divisional Championship, taking home 1st place for Girls and 6th place for Boys.  Across regular season AND divisionals, Girls took 1st and Boys took 4th.   Shout out to Top 10 finishers Marie Morris and Mia Lewis.  

     

    And it just gets better from there as the teams then progressed to the MBHSAA State Regionals Feb 12th at Pine Knob.  Girls team placed 3rd and qualified for the MHSAA Divison 1 State Finals 2/24 at Boyne Highlands!  Boys team placed 9th, with incredibly strong runs and fantastic races throughout.  Marie Morris placed 5th in Slalom and 4th in GS.

     

    Varsity skiers from Groves and Seaholm include: Ava Sarris, Mia Lewis, Marie Morris, Grace Latek, Michaela Cooney, Ella Carroll, Izzy Sims, Harry Krsul-Sullivan, Brady Wright, Mark Morris, Oliver Srock, Lucas Kennard, Charly Ying and Sam Ying.   

     

    Coaches are Larry Morris, Todd Hoover, Maya Rice and Connor O'Rourke

     

    CONGRATULATIONS ALL AND, GIRLS, KEEP RACING!

    Comments (-1)
  • Birmingham Unified Gymnastics

    Great Lakes Gymnastics League Meet Results

    Birmingham Unified Gymnastics hosted the Great Lakes Gymnastics League Meet on January 12th at Groves.  BUG turned in strong performances on all events.  Division I placements include Seaholm seniors Madeline Brooks (8th place tie vault, 7th place bars, 8th place beam, 8th place floor, 7th place all around) and Natasha Boes (8th place tie vault, 10th place bars, 6th place beam, 9th place floor, 8th place all around).  Groves freshman Zoe Carter-Anthony rounded out Division 1 with 9th place finishes on bars and beam.  Division II medalists include Seaholm senior Amelia Givens (6th place bars, 8th place floor, 7th place tie all around), Groves sophomore Elana Stebbins (10th place beam, 9th place floor, 7th place tie all around) and Groves senior Rachel Flannery (10th place vault, 7th place beam).

    Madeline Brooks was honored with the league Senior of the Year award for overall excellence in her high school career.  Zoe Carter-Anthony was selected to the All League Second Team for Bars.  Carlotta Biasco, Madeline Brooks, Chloe Raznik, Ava Delgado, Rachel Flannery, Angela Gach, Amelia Givens, Lauren Morris, Abbie Solotorow, Sirena Tan, and Payton Winquist were also named to the League All Academic Team.

     

     

     

     

    Comments (-1)
  • Seaholm Women's Water Polo Team

    Women's Water Polo is having their kickoff meeting on February 10, 2020 in the Little Theater at 7 pm

    Head Coach Contact Info:

    Kellie Howe

    248-761-4746

    khowe@birmingham.k12.mi.us

    For more information go to www.seaholmaquatics.com

    Practices:

     Beginning, Monday, March 16

     Monday/Wednesday 6:30-8:30 pm

     Tuesday/Thursday/Friday 3:30-6:00 pm

    Here is the schedule for games for the team:

    March:

    Early Bird Tournament A – March 20-21 @ Pioneer/Skyline (Kellie will take team)

    Early Bird Tournament B – March 21 @ Chelsea (Steven will take team)

    Seaholm @ Troy United - March 24

    Chelsea @ Seaholm – March 26

    April:

    Groves @ Seaholm – April 1 (District Game)

    Troy United @ Seaholm – April 15 (District Game)

    Seaholm @ Groves – April 20

    Seaholm @ Okemos – April 22

    District Seeding Tournament – April 24-25 @ Mason High School (Possible Overnight Stay-TBD)

    April 24, 6:30 PM Grand Ledge vs. Seaholm (District Game)

    April 25, 10:30 AM Mason vs. Seaholm (District Game)

    April 25, 4:45 PM Holt/EL vs. Seaholm (District Game)

    Seaholm @ Lake Orion – April 28

    May:

    Seaholm Hosted JV End of Season Tournament – May 1-2

    Seaholm @ Huron – May 4

    Lake Orion @ Seaholm – May 5 (Senior Night)

    District Tournament @ Groves High School – May 8-9

    Regional Tournament @ East Lansing High School – May 15-16

    State Tournament @ Ann Arbor Skyline High School – May 29-30

    Note:  June 4th Team Banquet 6:30 @ Seaholm High School

     

    Comments (-1)
  • Seaholm Dance Team (MAMO)

    The Seaholm Dance Team recently attended the Dance Team Union regional competition at Dakota High School. Maple Motion Varsity received 1st place in the hip hop category beating other high schools such as Royal Oak, Waterford Mott, and L’Anse Creuse North. Varsity also earned 2nd place in jazz beating out six other high schools such as Romeo, Waterford Mott, and Stevenson. In addition, Maple Motion JV was recognized for earning 3rd place in both the jazz and Pom categories against other schools such as Stoney Creek High School. Congratulations goes to both Seaholm dance teams, as well as their coaches for their hard earned success!

    Comments (-1)
  •  

    Seaholm Football

    Seaholm is ready for the Regional Title Football game on Friday November 15th on the Maple Field at 7pm!

    Seaholm Football School Spirit

    Comments (-1)
  • Seaholm Women's Futbol All Player/Parent Meeting

    There will be a meeting on Tuesday, November 12th at 6:30 pm in the Seaholm Cafeteria for anyone interested in playing women's soccer in the spring.  There will be a lot of information discussed including pre-season training and high school indoor play coming up in November.  You do not want to miss this meeting!

     See you there!

    Comments (-1)